MEĐUNARODNO NATJECANJE - DABAR

Autor: Marina Balen, 17. 11. 2016.

Međunarodno natjecanje Dabar (Bebras) započelo je 2004. u Litvi, a preraslo je u iznimno popularno natjecanje koje se odvija ove godine u 55 zemalja iz cijeloga svijeta sa oko milijun natjecatelja.
Od ove godine priliku da pokažu svoje znanje imaju i učenici osnovnih i srednjih škola i Republike Hrvatke.  Djeci je iznimno privlačno iz razloga što se kviz odvija online i odmah po završetku imaju povratnu informaciju o postignutom rezultatu, a omogućuje natjecanje svih uzrasta, od prvog razreda osnovne škole pa do završnih razreda srednjih škola.

Zadatci, koje su osmislili stručnjaci iz preko pedeset zemalja su koncipirani tako da potiču razvoj računalnog razmišljanja kod djece od prvog razreda. Kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje učenike se postupno uvodi u svijet digitalne tehnologije.
Natjecanje se provodilo od ponedjeljka 07. do petka 11.11.2016. u školama diljem zemlje. Učenici naše osnovne škole su u petak pod nadzorom nastavnika informatike Dalibora Kalenskog sudjelovali u natjecanju koje je za njih organizirano u učionici informatike. Sudjelovalo je četvero učenika, đaka petih i sedmih razreda, Lucija i Jakov Prebanić, Marko Milošević i Andrija Krnjić. Kako su istaknuli nakon završetka 45-minutnog kviza u kojem su rješavali 15 zanimljivih zadataka, natjecanje im se dopalo i izrazili su želju i nagodinu sudjelovati u njemu.
Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara i Visokog učilišta Algebra, CARNeta te CROZ-a. Kako se za natjecanje prijavilo više od 6000 učenika i učenica iz Hrvatske, svrstani smo među najuspješnije koje se natječu po prvi puta, uz bok SAD-a, Rusije i Njemačke.
Već su za iduću godinu najavljene brojne novine, od priprema za ispite učenika i mentora tokom godine, probnog natjecanja i brojnih nagrada, koje su ove godine izostale zbog nedostatka sredstava.
Već se veselimo Dabru 2017. godine
Dalibor Kalenski, učitelj informatike

« Prosinac 2018 »

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

03.12.2018. 08:40
NATO vježba "Cyber Coalition 2018"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET sudjelovala je u jedanaestoj po redu NATO vježbi zaštite NATO i nacionalnih računalnih sustava pod nazivom "Cyber Coalition 2018".

26.11.2018. 13:51
Završila jubilarna 20. CARNET-ova konferencija CUC
“Budućnost je digitalna no potrebno je istovremeno snažno razvijati i neke druge vještine. Koje? Vještine budućnosti. Vještine koje je najteže naći na tržištu rada. To su one vještine koje ne mogu izvoditi strojevi: problem-solving vještine, kreativnost i inovativnost, prilagodljivost, vodstvo, emocionalna inteligencija.”

15.11.2018. 15:35
CUC 2018: Mreža ideja – sve što trebate znati o novim tehnologijama i digitalnom društvu
Znate li kojih je sedam načina da propadnete kao WiFi stručnjak? Jesu li roboti već u našim školama? Što kad aplikacije koje koristimo više nisu besplatne? Kako potrošiti 10.160.430.000,00 kuna? Kako napisati STEM priču? Kako isprintati molekulu DNA na 3D printeru?

Osnovna škola Mate Lovraka Veliki Grđevac / Trg Mate Lovraka 11, HR-43270 Veliki Grđevac / www.os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr / ured@os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr