TERENSKA NASTAVA U VUKOVARU

Autor: Marina Balen, 13. 10. 2017.

…Ja još čuvam sliku s Dunava, čuvam je od zaborava…

Učenici osmih razreda matične škole u Velikom Grđevcu, u pratnji voditelja Horvat Darka i Novak Mirne, bili su 11. i 12. listopada 2017. na terenskoj nastavi u Vukovaru. Nastava je organizirana u sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“, a koji organizira Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

U srijedu, 11. listopada, nakon predavanja na temu Domovinski rat i Bitka za Vukovar, učenici su razgledali novootvoreni Muzej Vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar u dvorcu Eltz. Sutradan, 12. listopada obišli smo memorijalne lokalitete: Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Masovnu grobnicu Ovčara, mjesto sjećanja – Vukovarsku bolnicu 1991., Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar i Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata.

Na kraju posjeta organizirana je Škola mira – predavanje te kviz znanja koji je za učenike sadržavao 20 pitanja o obrani Vukovara u jesen 1991.g. Našu školu na kvizu znanja predstavljali su Romana Đuričić, učenica 8.a i Jakov Prebanić, učenik 8.b razreda, koji su vrlo uspješno prezentirali svoje znanje o gradu Vukovaru te su, u natjecanju svih škola, ostvarili treće mjesto na kvizu znanja.

Projekt „Posjet osmih razreda Vukovaru“ za učenike osmih razreda tijekom dvodnevnog boravka u Vukovaru podučava učenike o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Vukovar je postao simbol hrvatskog otpora nadmoćnijem neprijatelju, ali učeći  o vukovarskoj tragediji 1991. godine,  učenici  uče  o miru i toleranciji kako se takva tragedija nikad više ne bi ponovila. Još će nam se dugo pred očima vrtjeti slike Vukovara, vodotornja i bijelih križeva na vukovarskom groblju, sa samo jednom mišlju: vidimo se opet dogodine!

I sada, na kraju, možemo ponosno reći još samo: „I NAŠA ŠKOLA JOŠ ČUVA SLIKU S DUNAVA, ČUVA JE OD ZABORAVA!“

Darko Horvat, prof. povijesti

« Srpanj 2018 »

18.07.2018. 12:28
Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
U srijedu, 18. srpnja 2018. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020."

02.07.2018. 10:31
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola
U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola. Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.

02.07.2018. 09:43
Webinar: Život Engleskog jezika u Školi za život
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, u suradnji s Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom - CARNET i i Hrvatskim udruženjem profesora engleskog, organizira webinar pod nazivom Život Engleskog jezika u Školi za Život. Webinar će se održati u ponedjeljak, 9. srpnja 2018. godine od 20 do 21 sat.

15.06.2018. 14:43
Objavljena "Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata"
U okviru provedbe projekta GrowCERT izrađena je “Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata” nastala temeljem  Akcijskog plana za provedbu Nacionalne strategije kibernetičke sigurnosti .

14.06.2018. 23:54
Uklonjene poteškoće u radu e-Dnevnik aplikacije za učenike
U četvrtak, 14. lipnja 2018. godine, u kasnim večernjim satima uočene su nepravilnosti u radu e-Dnevnik aplikacije za učenike. CARNET je tijekom noći poduzeo sve radnje na uklanjanju poteškoća s pristupom e-Dnevnik aplikaciji koje su uočene kod dijela korisnika sustava ocjene.skole.hr  te je u ranim jutarnjim satima uspostavljena puna funkcionalnost e-Dnevnik aplikacije za učenike.

Osnovna škola Mate Lovraka Veliki Grđevac / Trg Mate Lovraka 11, HR-43270 Veliki Grđevac / www.os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr / ured@os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr