NACIONALNI PROJEKT "ČITAMO MI U OBITELJI SVI."

Autor: Zdenka Barto, 26. 3. 2015.

Učenici 3. razreda zajedno sa svojim roditeljima, učiteljicom i knjižničarkom uključili su se u nacionalni projekt Čitamo mi u obitelji svi.
Projekt je pokrenut 2011. godine u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara. Osmišljen je prema principu "putovanja" knjižnične naprtnjače od jednog do drugog učenika trećeg razreda.
           Svakog petka se slučajnim odabirom ili prema rasporedu učenika u imeniku odabire jedan od učenika koji nosi knjižničnu naprtnjaču doma u obitelj. Knjižnična naprtnjača gostuje u obitelji učenika 5 dana. U njoj se nalazi 8 zanimljivih knjiga iz različitih područja (roman ili priča za djecu, zbirke pjesama za djecu, roman ili zbirka pjesama za roditelje, slikovnica za djecu s teškoćama u čitanju, popularno-znanstveni priručnik, priručnik za odgoj djece, priručnik za kvalitetno provođenje slobodnog vremena i popularno napisana knjiga o hrvatskoj kulturi, tradiciji ili povijesti). Neke knjige su namijenjene samo roditeljima, neke samo djeci, a neke za zajedničko čitanje. Nakon čitanja u obitelji učenici pišu svoje dojmove i pjesme u posebnu bilježnicu namijenjenu za to, crtaju i fotografiraju te prepričavaju ostalim učenicima kako im je bilo čitati sa svojim najmilijima.
              Ovim projektom na privlačan i zanimljiv način djecu uključujemo u model čitanja radi razonode s ciljem razvoja tehnike (vještine) čitanja i promoviramo školsku knjižnicu.