PREZENTACIJA KNJIGE MATE LOVRAKA „VLAK U SNIJEGU“ NA ESPERANTU U VARAŽDINU

Autor: Marina Balen, 7. 11. 2016.

Kad se male (i velike) ruke slože, pokazalo se još jednom da se puno toga može! Naime, poznato je već da su učenici naše škole ilustrirali knjigu Mate Lovraka „Vlak u snijegu“ na esperantu. Knjiga je predstavljena 2015. godine na 28. Lovrakovim danima kulture. Čestitke su stigle čak i od predsjednice Republike Hrvatske, Kolinde Grabar-Kitarović, a unuka književnika Mate Lovraka, gospođa Jagoda Hodak poslala je pismo malim ilustratorima u kojem ne krije oduševljenje dječjim doprinosom ovom izdanju knjige.

Cijela priča tu ne završava, nego dobiva još ljepši nastavak: Knjiga je poslana na međunarodni natječaj Svjetskog esperantskog saveza u Rotterdamu te je u srpnju 2016. godine proglašena dječjom knjigom godine na esperantu. Nagrada je službeno objavljena na 101. Svjetskom esperantskom kongresu u Nitri (Slovačka), a kopiju ovog velikog priznanja su predstavnici Društva bjelovarskih esperantista uručili i našoj školi.

Tim povodom je dogovoreno predstavljanje knjige u Varaždinu, koje je održano u petak, 4.11.2016. u tamošnjoj VI. osnovnoj školi i u Gradskoj knjižnici „Metel Ožegović“, gdje su uz bjelovarske esperantiste sudjelovali i učenici naše škole sa svojim učiteljicama Marijom Čičak i Anitom Res.

Gospodin Josip Pleadin, koji je uz mnoge druge knjige preveo i roman „Vlak u snijegu“ na esperanto, okupljenim je učenicima i učiteljima u varaždinskoj VI. OŠ prezentirao zajednički projekt. Prisutni su mogli doznati puno o esperantu te se razgovaralo o važnosti djela Mate Lovraka. Učenici-ilustratori su izveli pjesmu „Himna zadrugara“ na hrvatskom i na jeziku esperanto uz pratnju učenika Tibora Brestovca i Petre Galović. Učenica Petra Primorac je pročitala odlomak iz romana. Nakon programa svi su razgledali školu u društvu ravnatelja Maria Stančića, a složili smo se da će naše škole nastaviti međusobnu suradnju.

Isti program je slijedio i u Gradskoj knjižnici „Metel Ožegović“, gdje su učenici stigli i prolistati pokoju knjigu.

Ponosni smo i veoma zadovoljni što smo bili dio ovako važnog projekta. Uvjereni smo da bi i Mato Lovrak bio ponosan na nas. Društvo bjelovarskih esperantista priprema još brojne zanimljive projekte na koje ćemo se i dalje rado odazivati.

Anita Res, učiteljica likovne kulture

« Prosinac 2018 »

07.12.2018. 15:30
Održan Strateški forum o digitalnom sazrijevanju škola
U organizaciji Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET i Ministarstva znanosti i obrazovanja, održan je Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola". Na Forumu su uz pomoćnicu ministrice znanosti i obrazovanja, prof. Lidiju Kralj sudjelovali i Ádám Horváth iz mađarskog Centra za digitalnu pedagogiju i metodologiju i Borut Čampelj iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta u Sloveniji.

04.12.2018. 09:01
Najava: Strateški forum "Digitalno sazrijevanje škola"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja organizira Strateški forum pod nazivom "Digitalno sazrijevanje škola", koji će se održati u srijedu, 5. prosinca 2018. godine s početkom u 15 sati u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja.

03.12.2018. 08:40
NATO vježba "Cyber Coalition 2018"
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET sudjelovala je u jedanaestoj po redu NATO vježbi zaštite NATO i nacionalnih računalnih sustava pod nazivom "Cyber Coalition 2018".

26.11.2018. 13:51
Završila jubilarna 20. CARNET-ova konferencija CUC
“Budućnost je digitalna no potrebno je istovremeno snažno razvijati i neke druge vještine. Koje? Vještine budućnosti. Vještine koje je najteže naći na tržištu rada. To su one vještine koje ne mogu izvoditi strojevi: problem-solving vještine, kreativnost i inovativnost, prilagodljivost, vodstvo, emocionalna inteligencija.”

15.11.2018. 15:35
CUC 2018: Mreža ideja – sve što trebate znati o novim tehnologijama i digitalnom društvu
Znate li kojih je sedam načina da propadnete kao WiFi stručnjak? Jesu li roboti već u našim školama? Što kad aplikacije koje koristimo više nisu besplatne? Kako potrošiti 10.160.430.000,00 kuna? Kako napisati STEM priču? Kako isprintati molekulu DNA na 3D printeru?

Osnovna škola Mate Lovraka Veliki Grđevac / Trg Mate Lovraka 11, HR-43270 Veliki Grđevac / www.os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr / ured@os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr