26. obljetnica oslobođenja Općine Veliki Grđevac

Autor: Dalibor Kalenski, 3. 11. 2017.

Dana  3. studenog 1991. godine operacijom Otkos 10 Hrvatska policija i Hrvatska vojska oslobodile su prostor današnjih Općina Veliki Grđevac i Grubišno Polje. Ove godine obilježavamo 26. obljetnicu oslobođenja Općine Veliki Grđevac.

Operacija Otkos 10 bila je jedna od prvih, a do tada svakako najvećih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu. Izvedena je na području Bjelovarsko-bilogorske i Virovitičko-podravske županije.  Započela je 31. listopada 1991., a završila 4. studenog 1991. Tom akcijom, kroz pet dana, oslobođen je okupirani dio Bilogore s dvadesetak sela i zaselaka. Zapovjednik Otkosa 10 bio je Franjo Kovačević, a pomoćnici zapovjednika Ivica Debić i Ante Delić.

Operacijom Otkos 10 sačuvana su materijalna bogatstva Virovitice, Velikog Grđevca, Grubišnog Polja, Bjelovara i Daruvara od daljnjih razaranja, a stanovništvo tog prostora od daljnjih stradavanja. Pobjedom je otvorena i prometnica Grubišno Polje - Virovitica, koja je bila izuzetno važna za daljnju obranu cijele Slavonije.

U našoj velikogrđevačkoj općini u Domovinskom ratu su poginuli sljedeći stanovnici:

Dubravko Štefulinac, Ivan Jandrić, Šandor Nagy, Mato Kotaran, Ankica Kotaran, Pero Ranogajac, Milan Sraga, Stjepan Sraga, Ernest Nemeth, Marija Paraga, Marija Drvenkar, Ankica Popović, Jano Kovač, Mirko Kovač, Damir Ljubičić, Josip Kujek, Boris Jelinčić, Zdravko Ključar, Tihomir Kovač, Vlado Lovrenc, Željko Lovrenc, Rozika Lovrenc, Zdravko Mihalina, Željko Seleš.

U našoj su školi ovaj, za naše mjesto značajan datum, putem oglasne knjige obilježile učenice osmog razreda Iva Bjelić i Nina Benić i učitelj povijesti Darko Horvat.

Jakov Prebanić, 8.b

« Srpanj 2018 »

18.07.2018. 12:28
Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
U srijedu, 18. srpnja 2018. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020."

02.07.2018. 10:31
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, CARNET i UNESCO surađuju u pripremi Strategije digitalne zrelosti škola
U sklopu provedbe projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)“ u Zagrebu se, od 2. do 4. srpnja 2018. godine, održava posljednja radionica Povjerenstva za izradu Strategije digitalne zrelosti škola. Radionicu organizira Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET kao nositelj pilot projekta e-Škole, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te stručnjacima iz UNESCO-a.

02.07.2018. 09:43
Webinar: Život Engleskog jezika u Školi za život
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, u suradnji s Hrvatskom akademskom i istraživačkom mrežom - CARNET i i Hrvatskim udruženjem profesora engleskog, organizira webinar pod nazivom Život Engleskog jezika u Školi za Život. Webinar će se održati u ponedjeljak, 9. srpnja 2018. godine od 20 do 21 sat.

15.06.2018. 14:43
Objavljena "Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata"
U okviru provedbe projekta GrowCERT izrađena je “Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata” nastala temeljem  Akcijskog plana za provedbu Nacionalne strategije kibernetičke sigurnosti .

14.06.2018. 23:54
Uklonjene poteškoće u radu e-Dnevnik aplikacije za učenike
U četvrtak, 14. lipnja 2018. godine, u kasnim večernjim satima uočene su nepravilnosti u radu e-Dnevnik aplikacije za učenike. CARNET je tijekom noći poduzeo sve radnje na uklanjanju poteškoća s pristupom e-Dnevnik aplikaciji koje su uočene kod dijela korisnika sustava ocjene.skole.hr  te je u ranim jutarnjim satima uspostavljena puna funkcionalnost e-Dnevnik aplikacije za učenike.

Osnovna škola Mate Lovraka Veliki Grđevac / Trg Mate Lovraka 11, HR-43270 Veliki Grđevac / www.os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr / ured@os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr