DRŽAVNA NAGRADA "MATO LOVRAK"

Autor: Marina Balen, 9. 6. 2017.

U petak 2. lipnja u Osnovnoj školi Mate Lovraka, Veliki Grđevac  predstavljena je dobitnica državne nagrade Mato Lovrak za najbolji dječji roman tiskan u 2016. godini. Ovogodišnja dobitnica nagrade je Branka Primorac, sa svojim romanom „Moj brat živi u kompjuteru“. Roman obiluje kvalitetama, a kako su u povjerenstvu rekli, odlikuje ga i posebnost. Autorica je kroz roman prikazala svojevrsnu potragu za ljudskosti u današnjem svijetu moderne tehnologije. Glavno pitanje kojim se Primorac bavi u romanu je hoće li za šezdesetak godina među ljudima postojati ljubav i ljudskost?

– Atraktivan pristup i autoričin stil pisanja zaslužili su nagradu. Tražili smo kvalitete koje će privući mlađu publiku, odnosno čitatelje. Na natječaj je pristiglo 26 naslova i to je najveća brojka dosada. Bilo je nekoliko romana u konkurenciji, a povjerenstvo za izbor nagrade odabralo je upravo spomenuti roman, rekao je prof. emer. Stjepan Hranjec, predsjednik Povjerenstva za nagradu Mato Lovrak.

Ovo je druga po redu državna nagrada Mato Lovrak koju je spisateljica Primorac dobila za svoj rad. Prvu je primila prije 23 godine za knjigu „Maturalac“. Riječ je o romanu sa 13 izdanja i dvadesetak tisuća tiskanih primjeraka.

– Ponosna sam na činjenicu da sam jedna od rijetkih koja je ovu nagradu dobila dva puta. Moram se pohvaliti da sam prije dva tjedna za roman „Moj brat živi u kompjuteru“ primila i nagradu Sfera, a dodjeljuje ju društvo koje okuplja ljubitelje znanstvene fantastike. U knjizi se nisam željela puno baviti tehnologijom, ona je bila samo okvir. Osnovna misao priče je da se gubi ljudski dodir. Sve se više čujemo i viđamo putem elektronike, ali se tada ne možemo dotaknuti, ne možemo se zagrliti, pojasnila je autorica.

« Lipanj 2018 »

15.06.2018. 14:43
Objavljena "Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata"
U okviru provedbe projekta GrowCERT izrađena je “Nacionalna taksonomija računalno-sigurnosnih incidenata” nastala temeljem  Akcijskog plana za provedbu Nacionalne strategije kibernetičke sigurnosti .

14.06.2018. 23:54
Uklonjene poteškoće u radu e-Dnevnik aplikacije za učenike
U četvrtak, 14. lipnja 2018. godine, u kasnim večernjim satima uočene su nepravilnosti u radu e-Dnevnik aplikacije za učenike. CARNET je tijekom noći poduzeo sve radnje na uklanjanju poteškoća s pristupom e-Dnevnik aplikaciji koje su uočene kod dijela korisnika sustava ocjene.skole.hr  te je u ranim jutarnjim satima uspostavljena puna funkcionalnost e-Dnevnik aplikacije za učenike.

12.06.2018. 14:17
Nacionalni CERT u međunarodnoj vježbi Cyber Europe 2018
Nacionalni CERT i ove je godine sudjelovao u međunarodnoj vježbi Cyber Europe 2018 koju je organizirala Agencija EU-a za kibernetičku sigurnost (ENISA) u suradnji s tijelima i agencijama iz područja kibernetičke sigurnosti iz cijele Europe.

06.06.2018. 09:38
Hrvatske škole u europskom projektu za razvoj digitalnih kompetencija
S početkom školske godine 2018./2019., posredstvom Hrvatske akademske i istraživačke mreže – CARNET, nastavnici 1. i 2. razreda svih srednjih škola u Republici Hrvatskoj moći će koristiti inovativnu CRISS platformu za stjecanje, vrednovanje i certificiranje digitalnih kompetencija svojih učenika.

28.05.2018. 13:52
Održana svečana dodjela nagrada pobjednicima CARNET-ovog natjecanja „Lektira na pozornici robotskog kazališta“
U subotu, 26. svibnja 2018. godine, u 11 sati u I. tehničkoj školi Tesla održana je svečana dodjela nagrada pobjednicima CARNET-ovog natjecanja namijenjenog svim osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj „Lektira na pozornici robotskog kazališta“.

Osnovna škola Mate Lovraka Veliki Grđevac / Trg Mate Lovraka 11, HR-43270 Veliki Grđevac / www.os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr / ured@os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr