DRŽAVNA NAGRADA "MATO LOVRAK"

Autor: Marina Balen, 9. 6. 2017.

U petak 2. lipnja u Osnovnoj školi Mate Lovraka, Veliki Grđevac  predstavljena je dobitnica državne nagrade Mato Lovrak za najbolji dječji roman tiskan u 2016. godini. Ovogodišnja dobitnica nagrade je Branka Primorac, sa svojim romanom „Moj brat živi u kompjuteru“. Roman obiluje kvalitetama, a kako su u povjerenstvu rekli, odlikuje ga i posebnost. Autorica je kroz roman prikazala svojevrsnu potragu za ljudskosti u današnjem svijetu moderne tehnologije. Glavno pitanje kojim se Primorac bavi u romanu je hoće li za šezdesetak godina među ljudima postojati ljubav i ljudskost?

– Atraktivan pristup i autoričin stil pisanja zaslužili su nagradu. Tražili smo kvalitete koje će privući mlađu publiku, odnosno čitatelje. Na natječaj je pristiglo 26 naslova i to je najveća brojka dosada. Bilo je nekoliko romana u konkurenciji, a povjerenstvo za izbor nagrade odabralo je upravo spomenuti roman, rekao je prof. emer. Stjepan Hranjec, predsjednik Povjerenstva za nagradu Mato Lovrak.

Ovo je druga po redu državna nagrada Mato Lovrak koju je spisateljica Primorac dobila za svoj rad. Prvu je primila prije 23 godine za knjigu „Maturalac“. Riječ je o romanu sa 13 izdanja i dvadesetak tisuća tiskanih primjeraka.

– Ponosna sam na činjenicu da sam jedna od rijetkih koja je ovu nagradu dobila dva puta. Moram se pohvaliti da sam prije dva tjedna za roman „Moj brat živi u kompjuteru“ primila i nagradu Sfera, a dodjeljuje ju društvo koje okuplja ljubitelje znanstvene fantastike. U knjizi se nisam željela puno baviti tehnologijom, ona je bila samo okvir. Osnovna misao priče je da se gubi ljudski dodir. Sve se više čujemo i viđamo putem elektronike, ali se tada ne možemo dotaknuti, ne možemo se zagrliti, pojasnila je autorica.

« Rujan 2018 »

19.09.2018. 14:56
U okviru CECIIS-a održan Dan e-Škola
Na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu započela je trodnevna znanstvena konferencija posvećena informacijskim i inteligentnim sustavima - CECIIS 2018.

29.08.2018. 10:24
Webinar za učenike i roditelje: analitike učenja u e-Školama
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET organizira webinar na temu sustava za analitike učenja koji je osmišljen u okviru pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“.

28.08.2018. 13:51
Pilot projektom e-Škole značajno povećana digitalna zrelost 10 posto hrvatskih škola
Povećanje razine digitalne zrelosti 10 posto hrvatskih osnovnih i srednjih škola glavni je rezultat uspješno završenog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ kojeg je Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET započela s partnerima 2015. godine.

02.08.2018. 13:06
Pilot projektom e-Škole započela digitalna transformacija škola u Hrvatskoj
Škole koje sudjeluju u CARNET-ovom pilot projektu "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola" značajno su napredovale u primjeni digitalnih tehnologija, pokazuju rezultati završnog vrednovanja digitalne zrelosti škola koje su CARNET i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (FOI), akademski partner na projektu, proveli u razdoblju od veljače do travnja ove godine.

18.07.2018. 12:28
Svečano potpisan Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)
U srijedu, 18. srpnja 2018. godine u Ministarstvu znanosti i obrazovanja potpisan je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za strateški projekt „Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)", referentnog broja KK.01.1.1.08.0001, u okviru „Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. -2020."

Osnovna škola Mate Lovraka Veliki Grđevac / Trg Mate Lovraka 11, HR-43270 Veliki Grđevac / www.os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr / ured@os-mlovraka-veliki-grdjevac.skole.hr