Osnovna škola kao cjelodnevna škola

ODGOVORI NA UPIT PORTALA KLIKNI.HR

Autor: Marina Balen, 1. 7. 2023.

Naša škola dobila je odluku Ministarstva znanosti i obrazovanja o uključivanju u Eksperimentalni program „Osnovna škola kao cjelodnevna škola“. Nakon toga, uslijedile su pripreme za primjenu programa. Ministarstvo je organiziralo sastanak ravnatelja na kojem je sudjelovala ravnateljica u zamjeni Ana Nakani. Na sastanku je dogovoren plan aktivnosti za uvođenje eksperimentalnog programa i pripremu troškovnika za radove i opremu za potreba ulaganja.

Svaka škola koja sudjeluje u programu će uz ulaganja u radove i opremu ostvariti i Male darovnice  do 20.000 EUR po školi (ovisno u veličini škole). Male darovnice ostvaruju se kroz program međusobnog umrežavanja CDŠ škola s ciljem razmjene iskustava i primjera dobre prakse u implementaciji Eksperimentalnog programa. Za provedbu B1 i B2 programa ostvarit ćemo sredstva za osiguravanje programskih, kadrovskih i materijalnih uvjeta. Za našu školu su predviđena sredstva do 50.000 € koje će se ostvariti projektnom prijavom na Javni poziv za svaku godinu provedbe koja će obuhvaćati organizaciju i provedbu aktivnosti usmjerenih na harmoniziranje odgojno-obrazovnog rada u školi s različitim oblicima izvannastavnog i izvanškolskog odgoja i obrazovanja prema interesima učenika škole.

Učitelji naše škole ovaj tjedan sudjeluju na edukacijama i stručnim usavršavanjima u Osijeku za uvođenje novih predmeta Praktične vještine, Prirodoslovlje, Društvo i zajednica, Svijet i ja i Informacijske i digitalne kompetencije.  Svi učitelji razredne

nastave i učitelji koji predaju predmete u jezično – komunikacijskom, matematičkom i prirodoslovnom području sudjelovali su na online edukacijama za program potpore, potpomognutog i obogaćenog učenja.

Na razini škole napravili smo troškovnike radova i potrebne opreme za koje će MZO raspisati javnu nabavu. Poslali smo zahtjeve za dodatno zapošljavanje stručnih suradnika, te nam je već odobreno zapošljavanje pripravnika edukacijsko – rehabilitacijskog profila te očekujemo i zapošljavanje na puno radno vrijeme stručnog suradnika knjižničara. Što se tiče formiranja razrednih odjela i organizacijske pripreme ona će uslijediti u narednom periodu jer čekamo Odluku o ustroju razrednih odjela. Idući tjedan ravnatelji su pozvani na stručni skup na kojem ćemo dobiti više informacija vezanih uz naredne aktivnosti. Povratne informacije i dojmovi učitelja sa stručnih usavršavanja su izuzetno pozitivne. Edukatori su stručni, pripremljeni, odlični motivatori i otvoreni za brojna pitanja. Predavanja i radionice su sadržajno kvalitetne sa nizom praktičnih primjera, izrada godišnjih izvedbenih kurikuluma, primjerima aktivnosti, vrednovanja i dr. U školi smo i samostalno organizirali edukacije rada s darovitom djecom u STEM području za učitelje razredne i predmetne nastave. Radionicu su održale pedagoginja Zdenka Brebrić i Klaudija Aušperger, profesorica kemije. Oduševljeni smo sadržajem aktivnosti i praktičnim primjerima koje će učitelji zasigurno primijeniti u nastavnom procesu. Učinit ćemo sve kako bi učenicima omogućili kvalitetnije obrazovanje, pomoć i podršku u svim programima, a potrudit ćemo se i omogućiti dodatne programe u B2 dijelu u suradnji sa udrugama i klubovima. Na početku nove školske godine organizirat ćemo dodatne roditeljske sastanke kako bi sve planove prezentirali roditeljima.

« Svibanj 2024 »